ProX576 300Kihozta a HP a teljes szélességű (tehát nem mozgó) fejű, A4-es, tintasugaras nyomtatóit.

Húsz (20) éve várok erre. Hogy miért, azt lásd "Bővebben".

Az OfficeJet Pro X sorozatról van szó, ebből négy jelent meg most (2013. november elején, Magyarországon), két sebesség, és két kivitel variációi. (45 és 70 lap/perc, printer és multifunkciós), a pontos típusszámokért lásd a Google találatait az „officejet pro x” keresőkifejezésre. Ugyanez a teljes, precíz specifikációra is jó… Tapasztalataim az 576dw típusból származnak.)

Miért jó ez (az eszméletlen sebességen túl)? Azért, mert a nyomtatóban csak egy alkatrésztemető (*) van: a papírmozgatás. A másik, a fejmozgatás elmaradt, tehát a Pro X nyomtatók megbízhatóbbak, és hosszabb élettartamúak elvileg, a gyakorlatot az idő megmutatja.

 


 

Húsz év nagy idő. De pont ennyivel ezelőtt, 1993 december elején vitt ki az akkori HP Magyarország, mint az (akkor még) IDG Számítástechnika techie újságíróját San Diegóba, a HP egyik fejlesztőközpontjába. Ott egy hozzáértő úriember felfestette a tintasugaras nyomtatás jövőjét, benne egy nem mozgó, teljes szélességű fejjel – amelyet akkor már megépítettek, de sajnos 2 kilowattot (egy vasalónyit, vagy bulvárosabban: két grillsütőnyit) fogyasztott, és literszám nyelte a tintát, tehát működött, de  nem volt életszerű. (Sok egyebet is mondott, amelyek azóta is érvényesek, mások bekövetkeztek – a tintasugár-technikában a tinta-papír-nyomtató egy szervesen összefüggő rendszer, minden függ mindentől; a cseppméret csökkenni fog stb. –, de most erről a húsz évről mesélek.)

Ezóta várom ugyanis a teljes szélességű, álló fejű tintasugaras nyomtatót.

Néhány éve (tehát több, mint 15 év várakozás után) kijöttek az EdgeLine nyomtatók, de valahogy nem csaptak körülöttük nagyobb zajt – abszolút felső kategóriás irodai készülékekben, és professzionális (fényképnyomtató szolgáltatási) készülékekben használták ezt a fejet, nem jutott be a köztudatba, mint kiderül, a nagy cseppméret miatt hosszan kellett a papírt szárítani, ami miatt nemhogy gyorsabb, hanem lassabb volt, mint a lézernyomtatók.

Most viszont az OfficeJet Pro X család PageWide ("OldalSzéles", lol) feje 2 pikoliteres cseppeket köp 600 pont/hüvelyk felbontással.

1993-ban 50 pikoliteres volt a csepp: huszonötször nagyobb térfogatú, mint most. Ez huszonötször kevesebb energiát is jelent, azaz a fej elméleti maximális, de azért beépítendő teljesítménye 80 Watt – ennyi azért belefér még egy asztali nyomtatóba is, csak akkor kell, ha minden fúvóka egyszerre köp, ilyen eset nincs, mert SOHA nem nyomtatunk mind a négy (C, M, Y, K) színnel egyszerre.
(Ez a kettő pikoliter nagyon-nagyon kevés, de nem elképzelhetetlenül: ha kocka alakú lenne a csepp, 1 századmilliméter, 10 mikron lenne az éle. Ha gömb alakú lenne, akkor 15 mikron lenne az átmérője. Ha még mindig igaz, amit 20 éve mondott az úr, akkor a cseppek elnyújtott piskóta alakúak, tehát a száruk legyen mondjuk 2 mikronos, a két fejecskéjük meg 8–8 mikronos. A hajszál átmérője, mint az közismert, 100–150 mikron… Ja, és van ennél kisebb, a Canon jobb tintasugaras nyomtatói évek óta állítólag (én ugyan meg nem mértem) 1 pikoliteresek.)

 Nade meséljünk még a Pro X576-ról. A fényképen tessék megfigyelni, hogy a kimeneti papírtálca milyen vékony. Ebben az a jó, hogy "hideg" (a gyártó szerint) tehát az a percenként 70 papírlap nem marad forró... Viszont az a rossz, hogy nagyon kézreálló, sokan belekapaszkodnak – mire az egész tálca a kezükben marad, mert (könnyen) levehető. Ide majd fejlesztenek még valami dokumentum-rendezőt.

ajtocska prox576Továbbá tessék megfigyelni azt a kis ajtócskát a kimeneti tálca fölött, itt jobbra is látható.

Nos, ez előzékenyen nyíílik, csukódik minden egyes nyomtatás előtt és után. Ettől a készülék működése erősen hasonlít a kakukkos óráéhoz. Tök cuki.
Örüljünk ennek, mert a jelenség oka, hogy a Pro X nyomtatókban a fej ugyan nem mozog, de az egész nyomtatómű igen: munka után az egész egység mintegy nyugovóra tér, magára zárva a pormentesítő, és a belső légteret kiszáradás ellen lezáró ajtócskát.

 

Az a nyers igazság, hogy nekem jobban tetszene a Pro X451 sima nyomtató, szkenner nélkül, de ugyanúgy beépített kétoldalas nyomtatással,a PageWide fejjel – és „csak” 45 lap/prc sebességgel. De sajnos még az is 120 ezer forintba kerül... 

 

  (*) Alkatrésztemetőnek nevezi a gépészzsargon nagyobb szerkezetek azon részeit, amelyek a funkciójukhoz képest (vélten) túl sok részből állnak. Ilyen a régi mechanikus írógépek tabulátormechanikája, a mostani biciklik hátsó sebességváltója és még sorolhatnánk.

 

Szóljon hozzá!

Hozzászólás beküldése vendégként

0
szabályok és használati feltételek.
  • Nincsenek hozzászólások